Projekt nastoji unaprijediti institucionalnu infrastrukturi i kapacitete zaštićenih područja, etno-turističko poslovanje i socijalno blagostanje lokalnih zajednica.
Specifični problemi koje Projekt treba riješiti su, između ostalog: spor proces usvajanja, mala veličina i zastarjelo upravljanje zaštićenim područjima prirode; nizak obim, kvaliteta i izvršenje, loš marketing i niska promocija eko-turizma u zaštićenim područjima (manje efikasno korištenje prirodnog bogatstva zajedno sa nekontroliranim razvojem turizma); mala uključenost NVO-a u odnosne aktivnosti.
Unaprjeđujući produktivnost i konkurentnost okolišnih resursa ovog područja, Projekt će stimulirati redovnu interakciju između okolišnih NVO širom pograničnog područja. Također, stimulirat će kontakte između menadžera rezervata, vladinih agencija, lokalnih zajednica i privatnih firmi kroz: razmjenu „know-how-a“; odabrane male investicije u infrastrukturu eko-turizma; kao i eventualnu uspostava eko-turističkih prekograničnih klastera.
Stimulirat će lokalni ekonomski razvoj pružanjem podrške razvoju i poboljšanju eko-turističkih proizvoda i usluga; integracija kulturnog naslijeđa i okoliša u turističke proizvode i zajednički marketing tih proizvoda. Dalje, Projekt će doprinijeti povećanju znanja ljudi koji rade u eko-turizmu i poljoprivredi i korištenju ICT alatki za razvoj i marketing eko-turizma i eko-proizvoda. Ova aktivnost će također podržati mjere jačanje svijesti o pitanjima okoliša i zajedničkom djelovanju u cilju osiguranja da se postojeća i buduća zaštićena područja budu dobro vođena kako bi mogla izdržati pritiske razvoja turizma ne gubeći pri tome na vrijednosti.
Ukupni cilj aktivnosti je:
- Njegovanje uloge organizacija civilnog društva u integriranom upravljanju planiranjem i razvojem eko-turizma u područjima zaštićene prirode u okviru programskog područja (BiH – Srbija) kao alatke za lokalni i regionalni održivi ekonomski razvoj.
Specifični ciljevi aktivnosti su:
- Izrada Akcionog plana za jačanje uloge okolišnih NVO u razvoju zaštićenih područja i održivom turizmu unutar programskog/ graničnog područja, u skladu sa relevantnim strateškim dokumentima Srbije i BiH koji se odnose na zaštitu okoliša i razvoj turizma.
- Implementirati integrirano upravljanje prirodnim resursima i razvoj praksi eko-turizma u 2 pilot područja u skladu sa relevantnim međunarodnim konvencijama i ugovorima.
- Stvoriti mrežu zaštićenih područja i NVO uključenih u razvoj eko-turizma i zaštitu prirode u programskim/ graničnim područjima u svrhu razmjene iskustava i implementacije Akcionog plana i osiguranja održivosti i nastavka aktivnosti.