Industrija obrade i eksploatacije kamena predstavlja značajan udio u ukupnim ekonomijama Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Većina preduzeća koja se bave eksploatacijom i obradom koncentrirana je u Hercegovini i Dalmaciji, budući da ovi geografski regioni predstavljaju zajedničko geološko područje sličnih geoloških karakteristika, bogatih prirodnim resursima kao što su kamen i voda. Regionalni operativni programi svih županija u Dalmaciji i općinski strateški planovi razvoja u županijama u Hercegovini priliku za ekonomski rast prepoznaju upravo u jačanju sektora eksploatacije i obrade kamena.
Tradicija kamene gradnje bilježi pad, naročito od 70ih godina prošlog stoljeća pa naovamo, a smanjena potražnja za iskusnim klesarima u građevini dovela je do smanjenog interesovanja mladih za tradicionalne srednjoškolske nastavne programe u oblasti klesarstva. Shodno tome, tradicionalni programi za klesarstvo su, uslijed nedostatka interesovanja učenika za ovaj smjer, zatvoreni. Umjesto toga, obrada i eksploatacija kamena se, u nastavnim planovima i programima, fokusirala na industrijsku obradu i zadržana je kao dio nastavnog plana i programa samo u građevinskim školama.
U posljednje vrijeme, kamen se ponovo koristi kao cjenjeniji materijal u izgradnji objekata, restauraciji ali i tradicionalnoj gradnji novih objekata. Potražnja za kvalificiranim i obrazovanim klesarima je veoma velika i zbog velikih investicija u infrastrukturu, ugradnje potpornih zidova od kamena, te ekspanzije urbanih naselja koja se danas grade sa sve više tradicionalnih elemenata.
Projekt “Stone” kroz promociju i razvoj poduzetništva u sektoru obrade i eksploatacije kamena planira doprinijeti razvoju privrede u prekograničnog području Hercegovine i Dalmacij. Kroz pažljivo osmišljene aktivnosti, projekt nastoji popularizirati obradu kamena i tradicionalno klesarstvo kao profitabilnu privrednu djelatnost; osnažiti mreže ekonomske saradnje između poduzetnika u ciljnom području; unaprijediti potencijale za rast i konkurentnost na tržištu; poboljšati kapacitete i pristup obrazovnom sistemu u ciljnim područjima kao osnovu za razvoj kameno-klesarskih vještina radne snage, koja će biti u stanju da odgovori na zahtjeve tržišta.